cz
sk
Úvod Přehled článků Kuna v sousedství? Nedejte jí žádnou šanci, aby se dostala k vám

Kuna v sousedství? Nedejte jí žádnou šanci, aby se dostala k vám

Kuna v sousedství? Nedejte jí žádnou šanci, aby se dostala k vám
Stěžoval si soused na to, že bojuje s kunou v domě či na zahradě? Pokud ano, měla by se vám v hlavě hned rozsvítit varovná kontrolka. Pokud totiž sousedův boj s kunou bude úspěšný, bude si škůdce hledat nové obydlí a věřte, že nebude chodit daleko.

Kuny jsou v dnešní době hojně rozšířené. I když jsou to roztomilá zvířátka, jejich práce a napáchané škody na pozemku již tak moc roztomilé nejsou. Nevýhodou je, že kuna je chráněné zvíře a tím pádem zabíjení nepřipadá v úvahu. Nejlepším způsobem, jak se kuny vyvarovat, je prevence. Nedejte jí sebe menší šanci si váš dům či zahradu oblíbit!

Prevence je základ

Koho by při běžném chodu domácnosti napadlo uvažovat o tom, jestli zde není riziko, že se nám v domě usídlí kuna? Asi téměř nikoho. Kuna se nám může dostat na půdu či do podkroví nevídanou rychlostí, a poté způsobuje pouze škody. Na půdě dokáže jednoduše zničit tepelnou izolaci či rozkousat kabely.

Mnozí začnou problém s kunou řešit až v momentě, kdy tento malý neřád začne způsobovat škody na majetku – a to je špatně. Nejlepším způsobem, jak se kuny totiž zbavit, je odradit ji už při první nevítané návštěvě.

Myslíte si, že se vám kuna do domu nemůže dostat? Nenechte se zmýlit. Kuna je velmi chytrá a mrštná a dokáže se protáhnout i malou skulinkou ve stěnách nebo například malou škvírou mezi střešními taškami. Následně v domě, především tedy na půdě, začne způsobovat škody a její vyhnání je složité. A pokud dostane časový náskok a stihne mít mladé, máte před sebou nelehký úkol.

Na zahradě se tento malý všežravec dokáže také vyřádit. Nejenom že se vám pustí do ovocné úrody, ale v momentě, kdy na zahradě chováte slepice či jiná drobná zvířata, zaútočí i na ně. Po ulovení si kořist začne tahat do svého obydlí a vás čeká boj i s velmi nepříjemným zápachem.

Jak na to?

Řešení je prevence. Začněte kunu vyhánět ještě před jejím příchodem. A jak na to? Existuje spousta babských rad i profesionálních řešení. Na internetu se dočtete, že proti kunám působí chlupy šelmy rozprostřené po prostoru, naftalínové tablety, chlorové tablety, silná vůně jako je například voda po holení nebo hlasitý zvuk rádia. Tyto způsoby ovšem nejsou ověřené a jsou dosti náročné na údržbu a v případě rádia to nejspíše vzdáte dřív vy, než kuna.

Jedním z nejlepších preventivních řešení je pořízení plašičky na kuny. Zařízení je velmi jednoduché nainstalovat a následně je to již bez práce. Vhodné je pořídit dvě plašičky – jednu umístit na půdu a druhou na zahradu, aby vaše ochrana byla znásobena. Jediné, co poté budete řešit, je výměna baterií v plašičkách. Kuna si totiž dvakrát rozmyslí, jestli chce jít do míst, kde ji čeká pouze nepříjemný zvuk.

Prevence proti kunám vám může ušetřit spoustu peněz a také mnoho času. Je rozhodně lepší investovat do plašiček ještě před návštěvou kuny, než následně řešit, jak zafinancovat škody, které vám doma natropila. V případě kuny je pak v ohrožení nejenom půda domu, ale také zahrada a automobil. Nedejte jí žádné šance a chraňte se co nejdříve!